טלפון : 073-7051480 | כתובת:בר כוכבא 23 בני ברק

ניהול הליך והוצאת צווי הגנה במקרים של אלימות במשפחה

בשנים 2014-2013 נרצחו בישראל קרוב ל-30 נשים על רקע אלימות במשפחה, פעמים רבות למרות שהכתובת הייתה על הקיר. במקלטים לנשים מוכות ברחבי הארץ טופלו יותר מ-7,000 נשים  שהעזו להתלונן נגד בני זוגן. זהו נתון מזעזע, שהרשויות עדיין אינן לוקחות אותו ברצינות הראויה. מדי יום נפתחים בין 60 ל-70 תיקים על רקע של אלימות במשפחה, אולם ההיקף האמיתי של תופעת האלימות איננו ידוע, כיוון שחלק ניכר מן המקרים אינו מגיע לידיעת המשטרה.

אלימות במשפחה שכיחה יותר בקרב עדות או אוכלוסיות שבהן שוררת עדיין התפיסה הפטריארכאלית, לפיה הדמות הדומיננטית היחידה הינה הדמות הגברית על פיה יישק דבר, ושאר בני המשפחה, במיוחד אשתו והילדים הרכים, כפופים למרותו. מדובר בתפיסות חברתיות שהושרשו ונטמעו בחברה במשך דורות, עד שהן נראות טבעיות ואין מערערים עליהן. הרמת יד על אישה או ילד שאינם מצייתים נחשבת ללגיטימית, והאישה המוכה לרוב אינה זוכה לתמיכה ולהגנה מן המשפחה המורחבת. משפחתה סבורה כי סיבת האלימות נגדה היא אי-מילוי חובותיה כבת-זוג וכאם, ומצדיקה את הגבר האלים. נשים אלה נמנעות מלבקש הגנה מגורמים שמחוץ למשפחה, מתוך חשש לעימות עם מנהיגים דתיים וחברתיים, המעניקים לגיטימציה לאלימות נגד נשים; וכן מתוך אמונה שהושרשה בה שעליה להקריב את עצמה למען משפחתה וילדיה.

לא כל הנשים יודעות כי עומדת לפניהן האפשרות לפנות לבית המשפט להוצאת צו הגנה, על פי החוק למניעת אלימות במשפחה התשנ"א - 1991. 

  • החוק למניעת אלימות במשפחה מעניק הגנה לכל אדם החווה אלימות במסגרת המשפחתית - פיזית או נפשית - ופונה לבית המשפט בבקשת הגנה. החוק מתייחס גם ל'ידועים בציבור"' כאל משפחה הזכאית להגנה;
     
  • במיוחד מגן החוק על "חסר ישע" - קטין או אדם שאינו יכול לדאוג לעצמו בגלל גיל, מחלה או מוגבלות גופנית או נפשית, המתגורר עם מי שאמור לדאוג לצרכיו;

  •  החוק מאפשר לבית המשפט להוציא צו הגנה נגד אדם שנוהג באלימות בבן משפחתו, מבצע בו עבירת מין, מכה או כולא אותו;

  • צו ההגנה מרחיק את האדם כנגדו הוצא מביתו ומבני משפחתו, ואוסר עליו לשאת נשק לתקופת זמן של שלושה חודשים ועד לחצי שנה ואף לתקופה ארוכה יותר בשיקול דעת הערכאה המשפטי.

 

גורמים נוספים המטפלים באלימות במשפחה הם: המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות; פקידי הסעד; התחנות לבריאות הנפש של משרד הבריאות, ושפ"י - השירות הפסיכולוגי-ייעוצי.

במידה ונתקלתם באלימות במשפחה, משרדנו ישמח לייעץ ולעזור לכם כיצד להתמודד עם המקרה, ובמידת הצורך לבית המשפט לשם הוצאת צו הגנה שתרחיק את האדם המתעלל מביתכם ומחייכם.פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם, שם: טלפון:דולפין מערכות חכמות Dolphinsoft intelligent systems