טלפון : 073-7051480 | כתובת:בר כוכבא 23 בני ברק

ניהול הליך בעניין ירושה/ צוואה

מומלץ לכל אדם, בעיקר אם הוא בעל משפחה, להכין צוואה - שאם לא כן, יחולו על עזבונו הוראותיו של חוק הירושה, שקובע כיצד תחולק ירושה של אדם במקרה שלא השאיר אחריו צוואה. אם ברצונכם להחליט בעצמכם כיצד יחולק עיזבונכם בין בני המשפחה, עדיף שלא תשאירו את ההחלטה בידי החוק.

עם זאת כדאי ורצוי לדעת מה אומר החוק:

 

ירושה

חוק הירושה, תשכ"ה-1965 קובע, כי "יורשים על פי דין הם: (1)       מי שהיה במות המוריש בן-זוגו; (2) ילדי המוריש וצאצאיהם, הוריו וצאצאיהם, הורי הוריו וצאצאיהם" (פרק א, ס' 11).

זכויות היורש הן, לפי החוק: בן הזוג מקבל את כל המיטלטלין שהיו במשק הבית, לרבות המכונית; משאר הרכוש הוא זכאי למחצית, כאשר את המחצית השנייה מקבלים הילדים וההורים. גם הורי הורים זכאים לחלק מן הירושה. החוק מפרט כי ילדי המוריש קודמים להוריו, והוריו קודמים להורי הוריו. ילדי המוריש חולקים ביניהם את הירושה שווה בשווה, ורשאים להוריש אותה לצאצאיהם (ס' 15-12).

חוק הירושה חל במידה שווה על ילדים מאומצים, בתנאי שאומצו כדין, ועל צאצאיהם. במידה שלמת אין יורשים רכושו עובר למדינה, שאמורה להשתמש בו למטרות חינוך, מדע, בריאות וסעד (ס' 17-16).

 

צוואה

צוואה יכולה להיכתב בכתב יד - בכתב ידו של המצווה, מתוארכת וחתומה על ידו; או בפני שני עדים ובחתימתם; לאחר עריכת הצוואה, הן בכתב יד או בפני עדים, ניתן להפקידה אצל רשם לעניני ירושה. במקרים חריגים, שבהם אדם נפגע כתוצאה מתאונה בלתי צפויה ו/או כתוצאה ממחלה אשר מובילה לסיום חייו וברצונו לערוך צוואה, הוא רשאי לעשות כן בע"פ ובנוכחות שני עדים.

חשיבות בחירת עו"ד המלווה לצורך עריכת צוואה הינה מהותית ביותר, שכן ניסוח הצוואה באופן דקדקני וממצה הינו מהותי לצורך מניעת פרצות עתידיות העשויות להוביל לסכסוכים משפטיים ארוכים וסבוכים בשל פרשנות רחבה של היורשים או המתנגדים לצוואה לאחר מות המצווה.

 

משרדנו מתמחה בניסוח צוואות וניהול הליכים משפטיים בענייני ירושה וישמח לסייע ולהעניק שירות וייעוץ משפטי מקיף ללקוח.פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם, שם: טלפון:דולפין מערכות חכמות Dolphinsoft intelligent systems