טלפון : 073-7051480 | כתובת:בר כוכבא 23 בני ברק

בית הדין הרבני

בכל הקשור לענייני משפחה – נישואין, גירושין, מזונות ומשמורת על הילדים - פועלות במדינת ישראל שתי ערכאות משפטיות: בית הדין הרבני המוסמך לעסוק בסוגיית גירושין באופן בלעדי, ובית המשפט לענייני משפחה. ערכאות אלו שונות במהותן, שכן ישנם הליכים משפטיים ייחודיים, שבהם במקרה הצורך צד להליך יכול לנקוט רק בערכאה ספציפית. להליכים אלו חשיבות מכרעת לאופן ניהול ההליך והצלחתו. לפיכך ישנה חשיבות מרכזית בבחירת עו"ד מנוסה אשר מבין את השוני המהותי לצד הייחודיות שבין שתי הערכאות הללו, לצורך בחירת האסטרטגיה הנכונה ביותר עבור הלקוח.

מקובל לחשוב, כי במקרה של סכסוך בנושא המזונות בית הדין הרבני יפסוק לאישה סכומים נמוכים יותר מאשר בית המשפט האזרחי, אולם יש לזכור כי לבית הדין הרבני יש יתרון גדול על פני בית המשפט בכך שהוא מיישם את החוק התלמודי, לפיו הרי שזכות האישה למזונות הינה זכות מוקנית וזאת מעצם היותה – אשת איש.

סוגיה מורכבת נוספת המדירה שינה מעיניי בני זוג רבים המצויים בפתחו של הליך גירושין הינה סוגיית "מרוץ הסמכויות".

מרוץ הסמכויות הינו מונח מפורסם, אשר לעתים מתפרש על ידי רבים באופן שגוי. משמעותו בפועל הינה, מי מהצדדים למעשה הקדים והחל בהליך משפטי כנגד הצד השני ובאיזו ערכאה.

יצוין, כי עצם פתיחה בהליכים  משפטיים בערכאת בית הדין או בערכאת בית המשפט לענייני משפחה הינה מהותית, ויש בה בכדיי להשפיע על תוצאות ההליך המשפטי כולו. לפיכך, ישנה חשיבות גבוהה בבחירת עו"ד אשר מנוסה דיו על מנת לסייע ללקוח לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורו, לרבות זיהוי המומנטום המתאים לצורך פתיחה מידית בהליכים בערכאה המתאימה.

בגלל מורכבותה של הבעיה והדינים הקשורים בה, מומלץ לבעלי הדין לפנות לעזרת עורך דין מוסמך שבקיא בחוקים הסבוכים בשני בתי הדין - האזרחי והרבני.


פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם, שם: טלפון:דולפין מערכות חכמות Dolphinsoft intelligent systems